Antrální pylorická hypertrofie

OrdinujemePOZOR ZMĚNA
Aktuality Vážení klienti, od 4. září 2024 ordinujeme na nové adrese GORKÉHO 19, SVITAVY V pondělí 28.10. (státní svátek) bude veterinární klinika zavřena. Děkujeme za pochopení. K objednání na konkrétní čas můžete využít rezervační formulář níže

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 18.00
Středa8.00 - 18.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobota9.00 - 11.00
NeděleNeordinujeme
Případy z praxe
Akutní
případ

Antrální pylorická hypertrofie

Syndrom antrální a pylorické hypertrofie je příčinou obstrukce vrátníkové části žaludku a jedním z důvodů opožděného vyprazdňování žaludku. Je také jednou z příčin chronického zvracení psů. Za příčinu neprůchodnosti je považováno zesílení svalové  a slizniční vrstvy pylorického svěrače žaludku.
Pacientem byla 11 letá fenka plemene Shih-tzu, která již delší dobu několikrát denně zvracela, hubla (původní váha 6,4 kg, nyní 5,1 kg) a neradovala se ze života. Majitelka popisovala, že má často velké a tuhé břicho a nerada chodí na procházky. Po kompletním klinickém vyšetření a vyšetření krve, které nic zásadního neodhalilo,  jsme se s majitelkou dohodli na kontrastním vyšetření trávicí soustavy. Pacientka dodržela 12-ti hodinovou hladovku (poslední jídlo byla rýže s kuřecím masem) a dostavila se k vyšetření.

Rengenový snímek po podání kontrastní látky. Kromě kontrastní látky, která nám vizualizuje žaludek, je žaludek stále naplněn rýží, kterou snědla před 12 hodinami. Za normálních okolností by měla potrava žaludek opustit do 4 hodin.

Další rengenový snímek po hodině - kontrastní látka je stále v žaludku.

Snímek po další hodině a půl, kontrastní látka již začíná obarvovat tenké střevo.
Závěr  byl, že dochází k pomalému vyprazdňování žaludku a musíme pro upřesnění diagnózy provést probotorní laparotomii (otevřít břicho a podívat se). Při chirurgickém zákroku jsme zjistili, že pylurus (výstup ze žaludku), není elastický, ale zhrublý a to zabraňuje plynulému vyprazdňování žaludku. 

Do operační rány je vtažen žaludek a duodenum.
Rozhodli jsme se napojit duodenum rovnou na žaludek a tím pylorus "obejít ".
Na snímku je vidět otvor do tenkého střeva a do žaludku. Tyto dva orgány budou propojeny a touto spojkou bude potrava posunována ze žaludku rovnou do tenkého střeva.

Propojení žaludku a tenkého střeva je již hotové - gastroduodenostomie.

Jessie tři měsíce po zákroku se opět raduje ze života. Je aktivní, veselá a již na své původní váze 6,4 kg.