Ovariální cysty vznikají z nezovulovaných (neprasklých) folikulů, které na vaječnících zůstávají po delší dobu. Cysty si mohou po určitou dobu, nebo permanentně ponechat schopnost produkce estrogenů, což vyvolá prodloužené nebo permanentní příznaky hárání . Buňky stěny folikulární cysty se mohou přeměnit v buňky luteální a dojde tak ke změně folikulární cysty v cysty luteální, které produkují progesteron. V tomto případě se u feny i kočky výrazně prodlužuje interval mezi háráním, nebo je u samice pohlavní cyklus úplně zastaven.
Folikulární cysty
Jejich velikost se u feny pohybuje v rozmezí 1-7 cm , u koček přes 0,5 cm, pokud jsou funkční , tak organismus neustále zaplavují estrogeny, což navodí dlouhodobou estrogenizaci zvířete – psychická erotizace, otok zevních pohlavních orgánu a mléčné lišty, výtok jehož charakter může být různý, atraktivnost pro psy a popřípadě i svolnost k páření.
Luteální cysty
Folikulární cysty se mohou přeměnit na cysty luteální a začít produkovat progesteron, poté je organizmus hormonálně nastaven jako v diestru, jehož trvání může být několikanásobně prodlouženo. Výskyt luteálních cyst ve srovnání s cystami folikulárnímy je méně častý.
Ve fotogalerii můžete shlédnout několik fotografií. U kočky si majitelka stěžovala na to, že již 2 měsíce bez přestání mrouská. Při kastraci bylo zjištěno že má pacientka cysty na obou vaječnících. U feny německého ovčáka si majitel stěžoval, že fena již 1,5 měsíce hárá a že se objevil netypický výtok z vulvy. Při USG vyšetření byla odhalena mírná náplň v děloze a za pravou ledvinou velký hypoechogení útvar (cysta ovarií). S majitelkou byla domluvena kastrace (odstranění vaječníků a dělohy). Při operaci musely být největší cysty punktovány, aby bylo vůbec možno vaječník podvázat a odstranit.