Péče o srst je velmi důležitou součástí života každého psa a kočky. Nejen, že pravidelná údržba minimalizuje nežádoucí pachy zvířátka a udržuje jeho pěkný vzhled, ale přispívá také k udržování vztahů s vaším mazlíčkem. Koupání, kartáčování, trimování, stříhání či jiná speciální úprava srsti, kterou některá plemena vyžadují, by proto neměla být opomenuta.
Koupání psů
Časté koupání psů se nedoporučuje. Pes by se měl koupat jenom tehdy, pokud je viditelně špinavý nebo zapáchá. Většinu psů stačí koupat (šamponem) jen dva či třikrát do roka. Někteří psi, např. skotští teriéři mají sklon k lupům, a proto by se měli koupat jednou měsíčně. Záleží také na tom, zda se pes pohybuje jen ve venkovním prostředí, nebo se drží doma, případně chodí na výstavy apod.
V zásadě by se měli dodržovat tato pravidla
- Koupat psa v přiměřeném počasí
- Důkladně psa po koupeli vysušit ručníkem nebo použít vysoušeč vlasů
- Vždy ošetřit uši, do kterých se dostala voda
Ke koupání používejte vždy speciální šampóny určené pro psy. Většina šampónů dokáže také bojovat proti vnějším parazitům, mají dezinfekční účinek a mnoho pěstících přísad. Pokud není srst příliš znečištěná, je pro rychlé ošetření vhodný suchý šampón. Jedná se o prášek, který důkladně vetřete do srsti a pak vykartáčujete.
Koupání koček
Ke koupání kočky přistupujeme jen v nutném případě. Časté koupání kočky zbavuje srst tuku a pokožku ochranných vrstev. Pokud kočku často koupeme, je náchylná ke vzniku ekzémů a plísní. Koupání musí být velice šetrné. Na koupání používáme pouze šetrné šampóny určené výhradně pro kočky. Šampóny pro psy jsou nevhodné. Po prvním použití šampónu kontrolujeme, zda kočce nezpůsobil nějakou alergii či vyrážku a jednou osvědčený druh pokud možno neměníme. Kočka je velice náchylná i na nachlazení, v místnosti proto musí být teplo dokud srst úplně nevyschne. Kočku koupeme maximálně dvakrát do roka.
Česání
Dlouhá a hedvábná srst taky vyžaduje pravidelné česání, nejlépe 2x denně, klasická srst alespoň jednou za týden. Na naší klinice máme dobré zkušenosti s používáním hrabla tzv. Furminátoru, který se výborně hodí pro plemena, které línají. Vyrábí se ve více velikostech pro psy, kočky, králíky i koně.
Pravidelné kartáčování prokrvuje pokožku a udržuje srst ve výborném stavu.
Stříhání a trimování
Srst některých plemen rychle dorůstá (např. u pudla) a potřebuje pravidelné stříhání. To je většinou nezbytné provádět každých šest až osm týdnů, v létě častěji, v chladné části roku méně často.
Trimování je speciální úprava srsti určená především pro drsnosrstá plemena. Jde o pravidelné vytrhávání staré srsti i s kořínky. Drsnosrstá plemena neznají změnu husté zimní srsti na letní. Vždycky, když jejich pevná krycí srst dosáhne určité délky, odumírá a nová dorůstá ve stejné kvalitě a síle i v létě. Právě trimování povzbuzuje růst kvalitní srsti.
I když by se mohlo zdát, že jedno nahrazuje druhé, není tomu tak. Stříháním srst pouze korigujeme, trimováním podporujeme celkovou obnovu a zdravý vývoj. A nejen to. Můžeme lehce eliminovat nedostatky a vyzdvihnout pozitiva postavy.
Péče o drápky
Drápky psů jsou, stejně jako nehty u lidí, neustále dorůstající rohovinová zakončení posledního článku prstu. Psi mají většinou na předních tlapkách pět prstů a na zadních čtyři. První prst (tzv. vlčí dráp) na předních tlapkách vyrůstá na vnitřní straně nadprstí, při chůzi se většinou nedotýká země, nejméně se obrušuje a proto vyžaduje nejčastější péči - zastřihování. Drápky na ostatních prstech se do určité míry obrušují samy při chůzi. Samozřejmě stupeň obroušení závisí na povrchu, po kterém se pes pohybuje, na hmotnosti, věku a aktivitě psa. U dlouhého drápku hrozí jeho stočení a zarůstání do prstního polštářku. Přerostlý dráp zdvihá prst směrem vzhůru, může jej deformovat a chůze se pro psa stává bolestivou. Proto je potřeba pravidelně drápy kontrolovat a zastřihovat. Zastříhnout drápky je vhodné také u štěňat, protože je mívají velmi ostré a kromě poškrábání se jimi mohou přichytit např. o textilie a drápek si poranit.
Čištění uší
Čištění uší se u koček i psů doporučuje aspoň jednou za měsíc. Používají se speciální ušní kapky, které po vkápnutí do ucha rozpouštějí maz a nečistoty. Po chvilce působení a promasírování se zbytky roztoku setřou tamponem nebo kouskem buničité vaty. Rozhodne se nedoporučuje používat vatové tyčinky! Zevní zvukovod (vnitřní část boltce) je možné čistit olivovým nebo dětským olejem na kousku buničité vaty. Správný postup čištění uší Vám rádi ukážeme v naší ordinaci.
Pokud nastane v uchu problém projevující se např. začervenáním zevního zvukovodu, přílišnou produkcí ušního mazu (často zapáchajícího), případně pokud pohazuje pes hlavou nebo ji nosí ke straně a jeho ucho je citlivé na dotyk, může jít o zánět zevního zvukovodu. Včasná léčba je velice dobře léčitelná, pokud však přejde do chronicity je mnohdy zdlouhavá a nepříjemná.
Nejčastější problémy s kůží
Kožní problémy jsou důvodem asi 40 % návštěv na naší klinice. Často jde o podráždění kůže vnějšími parazity; většinu svědivých kožních potíží způsobují blechy (více o kožních parazitech zde). Pes se škrábe, olizuje a odlupují se mu z kůže stroupky, místo často krvácí. Mohou vzniknout i druhotné komplikace jako je strupovitost, eroze, vředy, otoky a dojít až ke ztrátě srsti.
Diagnóza však může být pro podobné kožní změny zcela jiná.