Blechy (Siphonaptera)

OrdinujemePOZOR ZMĚNA
Aktuality Vážení klienti, od 4. září 2024 ordinujeme na nové adrese GORKÉHO 19, SVITAVY

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 18.00
Středa8.00 - 18.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobota9.00 - 11.00
NeděleNeordinujeme
Případy z praxe
Akutní
případ

V hmyzí říši existuje přes sto druhů blech. Pro domácí masožravce (psy a kočky) má význam pouze několik málo z nich. Na psech nejčastěji nalézáme blechu kočičí (Ctenocephalides felis), blechu psí (Ctenocephalides canis) a blechu lidskou (Pulex irritans). Příležitostně parazitují na psech i blecha králičí (Spilopsyllus cuniculi), blecha ježčí (Cerathophyllus erinacei) a blecha slepičí (Ceratohyllus gallinae).

Proč jsou blechy nebezpečné

  • blecha po kousnutí do rány uvolní látku, která zabraňuje srážení krve a tak ji umožní aby se dosyta nakrmila. Tato látka zároveň způsobuje výrazné svědění po celém těle.
  • neustálé drbání a vykusování blech vede ke zraňování kůže, sekundárně se tato poranění mohou infikovat a rozvinout zánět, který je potřeba léčit.
  • blechy jsou významným mezihostitelem tasemnice psí. Při vykusování blech a následném pozření se pes či kočka touto tasemnicí nakazí.
  • velmi často se objevuje alergie na bleší kousnutí, tato alergie se projevuje závažným poškozením kůže a její léčba bývá složitá a nákladná.

Dospělé blechy jsou vnějšími, bezkřídlými parazity ptáků a savců,živící se jejich krví. K tomu mají vyvinuto bodavě sací ústrojí na malé kulové hlavě. Tělo je zploštělé, klínovitého tvaru, porostlé dozadu směřujícími tuhými brvami. Na hrudi jsou tři páry nohou, přičemž střední a zadní pár končetin je uzpůsoben ke  skákání.Chodidla jsou opatřeny silnými drápy, které usnadňují pohyb a udržení se na hostiteli. Blecha patří mezi hmyz s dokonalou proměnou. To znamená že vývoj probíhá přes všechna vývojová stádia ( vajíčko, larva, kukla, dospělec) s výraznými rozdíly mezi stádiem larválním a dospělcem. Larvy nesají  krev, ale požírají organické zbytky jako jsou odumřelé kožní epitelie nebo výkaly dospělců. Dospělé blechy vydrží hladovět více než rok a čekat tak na svého hostitele. Samice klade po každém nasátí 4-8 vajíček, za celý život je to několik set, vajíčka jsou kladena mimo hostitele, většinou na místa kde se zvířata rády zdržují - zvířecí pelíšky, pohovky, koberce,boudy.

Jak proti blechám bojovat

Více než 80 % bleší populace se nachází v podobě vajíček a  larev v okolním prostředí ( pelíšky, pohovky, kotce, boudy …), pouze dospělci se nachází v srsti zvířat. Proto jednorázové ošetření zvířete problém s blechami nevyřeší. Je potřeba se věnovat nejenom zvířeti samotnému, ale i prostředí ve kterém žije.

Ošetření zvířete : Pokud se jedná o masivní výskyt je dobré v prví řadě použít jednorázové antiparazitikum ve formě šampónu a zvíře důkladně vykoupat. Po uschnutí zvířete a likvidaci části populace je možné přistoupit k aplikaci přípravků dlouhodobě působících. A následně podle doporučení výrobce zvoleného preparátu toto ošetření opakovat.

Ošetření prostředí

Pelíšky a deky by se měly vyprat na co nejvyšší teplotu. Je možno je i následně ošetřit antiparazitárním prostředkem na vnější prostředí. Kotce a boudy by se měly omýt horkou vodou a následně ošetřit antiparazitárním prostředkem na vnější prostředí.

Fotogalerie

Blechy (Siphonaptera)

Kontaktní formulář

V případě jakýchkoliv dotazů nás můžete kontaktovat přes tento formulář.

*
*
*